Вас вітає!
Логічні ігри для дітей від 0 до 4 років
Ігри на розвиток логіки будуть корисні і малюкам і діткам старшого віку, адже вони вчать знаходити зв'язок між предметами, думати, виокремлювати і узагальнювати, а також робити висновки. Пропонуємо вам перелік логічний ігор для діток, які сформовані блоками, відповідно кожного вікового періоду. Це допоможе зорієнтуватись вам, у що грати з дитиною, щоб завдання їй були цікавими та корисними.
Ігри на логіку для дітей від 0 до 1 року
Самих маленьких можна і треба розвивати вже з перших місяців життя, промовляючи віршики і показуючи дитині частини тіла, які вона на підсвідомому рівні буде запам'ятовувати. Регулярно повторюйте такі вправи і ваш малюк швидше почне говорити. Розпочати можна з усім відомого дитячого віршика "Сорока-ворона", читаючи дитині і паралельно показуючи на її ручці дії мами-сороки, загинаючи пальчики (5 діток у сороки - 5 пальчиків на ручці дитини).
Також можна пошукати разом з малюком частини обличчя, пограти в гру "Де носик?". Щоразу запитуйте дитину, де носик, ротик, брівки, очки, щічки і показуйте пальчиком на них, щоб малюк зрозумів причинно-наслідкові зв'язки.
Коли дитинці виповнюється пів року, вона вже сидить, можна пограти в пальчикові ігри: складати долоньки у формі кола, даху тощо.
Також до року можна запропонувати малюку такі ігри:
Гра "Пірамідка". Ця гра дозволяє дитині зрозуміти поняття "великий"і "маленький", що є основою багатьох логічних ігор. Не обов'язково використовувати готові іграшки у формі пірамідок. Візьміть декілька пластикових стаканчиків чи інших предметів домашнього оточення.
Сенсорна гра. Мамі слід знайти декілька предметів, які відрізняються по структурі: м'який, твердий, гладенький, холодний, теплий. Далі дати дитині в ручку предмет і прокоментувати його властивості і фактуру матеріалу, з якого він виготовлений.
Гра "Чарівний мішечок". Насипте в мішечок/пакет іграшки і предмети різних форм та матеріалів і попросіть малюка вгадати будь-який предмет, який він знайде першим. Слід висловити свої здогадки, відповідно до відчуттів, а потім його дістати.
Ігри на логіку для дітей від 1 до 3 років
У віці після 1 року, займаючись з дитиною, можна досягати більш конкретних цілей.
Наприклад, серед логічних ігор на порівняння для цього віку можна виділити:
1. Музичні іграшки, що відтворюють різноманітні звуки тварин.
2. Картинки з тваринами та їхніми хвостами. необхідно підібрати хвіст тварині правильно.Для старших діток можна використовувати цю гру з більш складними образами.
3. Картинки з контуром предмету і самого предмету, які дитині необхідно порівняти.
4. Прості загадки для гнучкості розуму. Наприклад: "Як робить киця?".
5. Гра "Що зайве?", в якій перед малюком викладають картки, при цьому одна з них відрізняється за якоюсь ознакою, і необхідно відгадати, яка картка зайва.
6. Кубики, на яких зображено цілий предмет та його частина. наприклад: яблуко і його половинка. Добре, якщо таких кубиків є в наявності декілька пар, вони перемішуються, а тоді малюк шукає правильні пари.
7. Лабіринт на папері, який дитина має пройти, проводячи пальчиком по доріжці.
8. Гра в асоціації. Дитині необхідно підібрати правильну пару до предмету так, щоб вона доповнювала його. Наприклад: небо і сонечко, тарілка і ложка.
Для розвивальних ігор можна придбати наступні іграшки:
1. Готові іграшки у вигляді пластикових чи дерев'яних будиночків, в середині яких є фігурки різних тварин, овочів, фруктів, чи геометричних фігур.
2. Лото з різними елементами, що дозволяють сортувати матеріали відповідно до загальної ознаки: формі, кольору тощо.
3. Сортери, бізіборди, рамки-вкладки.
4. Пазли будь-якого виду, як дерев'яні, так і класичні.
5. М'ячики та кубики, за допомогою яких можна вивчати форму та властивості предметів.
Ігри на логіку для дітей від 3 років
В цьому віці дитина здатна вже сама робити певні висновки, тому завдання на розвиток логіки можна ускладнювати. Наприклад, запитайте, чому яблуко і м'ячик схожі? Що у них спільного? Також цікавою буде гра на співставлення певної професії та матеріалів, які в ній використовуються. Наприклад: пожежнику потрібний спеціальний костюм; повару - посуд; лікарю - халат та ліки. Варто уточнювати у дитини, чому саме цей предмет потрібний людині тієї чи іншої професії.
В 4 роки дитина починає освоювати ази рахунку і може по-тихеньку оперувати числовими поняттями. Для розвиваючих ігор можна придбати спеціальні палички для рахунку чи палички Монтесорі, також картинки з цифрами та кількістю предметів на них, числові сортери. Ігри та іграшки, що допомагають розвивати логіку у малюків, бувають різноманітними, а функції деяких з них суттєво відрізняються. Але якщо використовувати їх в комплексі, можна досягти неймовірних результатів з першого року життя дитини.
Підготувала: вихователь Іванна Сторожук